lv en
Starptautiskais dokumentālā kino festivāls Artdocfest/Riga izziņo programmu

03.02.22

​​No 3. līdz 8. martam Rīgā notiks 2. Starptautiskais dokumentālā kino festivāls Artdocfest/Riga, kurā skatītājiem divās konkursa programmās “Baltijas fokuss” un “Artdocfest”, kā arī ārpuskonkursa programmā būs iespēja baudīt 28 dokumentālās filmas no 14 valstīm. Biļetes uz visiem šī gada Artdocfest/Riga seansiem jau ir pārdošanā kinoteātra “Splendid Palace” mājaslapā. 

Programmā “Baltijas fokuss” šogad ietvertas 11 starptautiskos festivālos izrādītas un atzinību guvušas filmas. Līdztekus Baltijas valstu filmām programmā ietverti arī Baltijas jūras reģiona valstu Dānijas, Krievijas, Polijas, Somijas, Vācijas un Zviedrijas kino darbi. Izvēlēto filmu vidū ir dāņu režisora Jonasa Pohera Rasmusena filma “Bēgšana”, kurā režisors ar animācijas palīdzību ataino kāda sava skolasbiedra viņam uzticētu skarbu dzīves stāstu. Filma ir guvusi plašu atzinību festivālos un ir Dānijas nominācija ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars. Poļu režisors Pāvels Lozinskis savā darbā “Balkona filma” caur it kā ikdienišķām sarunām ar garāmgājējiem rada spēcīgu mūsdienu Polijas portretējumu. Savukārt Lietuvas dokumentālajā filmā “Es būšu tev blakus” režisori Maksimilians Dežuā un Virgīnija Vareikite seko divu spēcīgu sieviešu centieniem samazināt pašnāvību skaitu viņu dzimtajā idilliskajā mazpilsētā. 

Kadrs no filmas “Bēgšana”

Konkursa programmā “Artdocfest” iekļautas 19 filmas, kas atspoguļo gan bijušās Padomju Savienības teritorijā dzīvojošu autoru skatījumu, gan ārvalstu autoru skatu uz dzīvi šajā teritorijā. Daudzos starptautiskos festivālos apbalvotā Šveices dokumentālā filma “Sala” ir režisoru Svetlana Rodina un Lorāns Stūps valsts novārtā pamestas Kaspijas jūras salas iedzīvotāju meditatīvs vērojums.  Režisora Renato Boraijo Serano filma “Ivannas dzīve” ir reizē dzīvi apliecinošs un melanholisks vēstījums par jaunu ņencu sievieti, viņai atsakoties no dzīves tundrā un pārceļoties uz pilsētu. Konkursa programmā ietverta arī Latvijas kopražojuma filma “Šis lietus nekad nebeigsies”, kurā jauna ukraiņu režisore Alina Gorlova aizved skatītājus spēcīgā un vizuāli aizraujošā ceļojumā cauri nebeidzamam kara un miera ciklam.

Kadrs no filmas “Ivannas dzīve

Festivāla programmā iekļautas divas Latvijas filmu pirmizrādes. Festivālu atklās režisores Ievas Ozoliņas dokumentālā filma “Mana māte valsts” - aizkustinošs stāsts par jaunas sievietes adopcijas ceļā zaudēto māsu meklējumiem, kad likuma robežas jau ir izsmeltas. Savukārt festivālu noslēgs režisores Elitas Kļaviņas filma “Iļģuciema māsas”, skaudrs stāsts par trīs sieviešu likteņiem, cerībām un ilgām pēc  cilvēcīgas attieksmes ārpus cietuma mūriem. 

Kadrs no filmas “Iļģuciema māsas

“Gan dokumentālā kino veidotāji, gan skatītāji šobrīd kļūst par pasaules sašķelšanās lieciniekiem. Mēs atkal vērojam milzīgus pretnostatījumus, kas jebkurā brīdī var pārtapt reālā karā. Šajā situācijā iespēja palūkoties uz sevi ar skatu no malas caur dokumentālā kino autora prizmu kļūst arvien aktuālāka un glābjošāka. Tādēļ mūsu festivāla programmā esam iekļāvuši daudzas filmas, kas skatītājiem piedāvā šo iespēju”, tā par šī gada Artdocfest/Riga programmu teic festivāla dibinātājs Vitālijs Manskis.

Festivāla seansi tradicionāli notiks festivāla mājās – kinoteātrī “Splendid Palace”. Seansu norise tiks organizēta “zaļajā režīmā” (uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas faktu apliecinošu dokumentu). Pilna festivāla programma un detalizētāka informācija par gaidāmo atrodama šeit.

ARTDOCFEST/RIGA norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fondas un vairāki starptautiski fondi. Festivāla sadarbības partneri ASV televīzijas kanāls Current Time TV, Vācijas televīzijas kanāls Deutsche Welle un kinoteātris “Splendid Palace”. 

Citas aktualitātes